Z cyklu "Wiesz, co hodujesz!" ŻABA

Z cyklu “Wiesz, co hodujesz!”

O tych zwierzętach można powiedzieć naprawdę wiele. Są popularne w dziełach literatury, a także w świecie hodowlanym. Mają unikalny wygląd i swojej rodzinie jest ich wiele odmian. Skoczne i stosunkowo małe płazy zabójczo posługujące się swoim językiem. Zapewne już wiecie, o kogo chodzi, prawda?

Żaba – Żaby, a dokładniej zwierzęta zaliczane do rodziny żabowatych, to bezogonowe płazy. Mają w swoim arsenale długie, niezwykle skoczne nogi, na których pokonują swoimi skokami niekiedy spore odległości. Są dosyć śliskie, a to za sprawą wilgotnej i gładkiej skóry. Pewnie każdy z nas był kiedyś świadkiem, jak żaba swoim językiem chwyta pokarm. Właśnie to jest cecha charakterystyczna wszystkich żab – mają duży, sprawny język, którym polują na ofiary (głównie małe owady, bezbronne wobec szybkiego ataku). Wyróżniamy wiele gatunków tych płazów, a rekordziści dorastają nawet do 30 cm. Żaby są bardzo bogate w palety barw i różnorodne, kolorowe wzory, a różni się to zależnie od gatunku.

Hodowla żab jest dosyć popularna, chociaż dalej ustępują one innym, popularniejszym zwierzętom hodowanym w terrariach (pająki, węże), to nadal możemy je często spotkać. Jeśli decydujemy się na hodowlę żab musimy pamiętać o sporym terrarium oraz o uwzględnieniu wszelkich infrastruktur symulujących naturalny tryb życia (w zależności od gatunku). Należy również zwrócić uwagę na podawany pokarm.

W kolażu zdjęć również inne płazy bezogonowe, bardzo podobne do żabowatych – wyjątkowo piękne rzekotkowate czy toksyczny drzewołaz.

Ciekawostki;

– Podobieństwo żaby z kameleonem? Niektóre żaby również potrafią zmieniać kolory!

– Żaby to niezwykłe płazy, a dowodem na to jest fakt, że gdy przedstawiciele żabowatych mają „problemy żołądkowe”, wypluwają go w całości, oczyszczają i chowają z powrotem jak gdyby nigdy nic!

– Najcięższe żaby na świecie, czyli goliaty płochliwe, mogą ważyć nawet ponad 3 kg!