Z cyklu "Wiesz, co hodujesz" WARAN STEPOWY

Z cyklu “Wiesz, co hodujesz”

Dziś o gadzie wzbudzającym zainteresowanie ludzkiego oka. Przedstawiciel rodziny waranowatych średnich rozmiarów. Nazywany również waranem pustynnym. Zapraszamy na nasz darmowy portal ogłoszeniowy www.reproduktor.eu – znajdziecie tam warany i wszystkie zwierzęta oraz akcesoria do nich, o których tylko pomyślicie 

Waran stepowy – Bardzo popularny hodowlany gatunek warana, głównie ze względu na dostępność oraz niską cenę. Niemniej jednak, aby ten gad był szczęśliwy, musimy mu zapewnić jak najtrafniejsze odwzorowanie warunków naturalnych. Przedstawiciele tego gatunku osiągają maksymalnie 120 cm długości (w hodowli), przy wadze sięgającej do 5 kg (bardzo rzadkie przypadki). Żyją na sawannach. Są aktywne podczas dnia i preferują raczej chłodniejsze temperatury. Gdy robi się zbyt gorąco, chowają się w norach i wyczekują końca skwaru. Są dość agresywne w stosunku do siebie (samce). Nie odpuszczają i potyczki często kończą się walką.

W hodowli warana stepowego, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, najważniejsze jest trafne odwzorowanie warunków naturalnych. Warany to ruchliwe gady i musimy mieć to na uwadze, wybierając duże terrarium. Hodowcy zazwyczaj mają problemy z odkryciem płci u tych zwierząt, ponieważ dymorfizm płciowy praktycznie nie istnieje w początkowych miesiącach. Z pomocą przychodzą badania endoskopii, usg lub rtg. Przy zakupie warana stepowego musimy być absolutnie pewni, że będziemy w stanie zapewnić mu właściwe warunki. W przeciwnym razie skażemy naszego przyjaciela na cierpienie.