Z cyklu "Wiesz, co hodujesz!" OWADY

Z cyklu “Wiesz, co hodujesz!”

Najliczniejsza grupa zwierząt, rozprzestrzeniona na całym świecie, w ogromnej ilości odmian, kształtów i kolorów. Potrzebne w środowisku, choć o kilku gatunkach tejże grupy zwierząt, chętnie byśmy zapomnieli.

Owady – Jest to z pewnością najbardziej nielubiana grupa zwierząt przez ludzi, a jednocześnie najliczniejsza na świecie. Mamy więc tutaj lekki konflikt interesów, prawda? Mają predyspozycje do życia we wszystkich warunkach, a ich rozmiar waha się od 0,2 mm do 35 cm. Dla przeciętnego człowieka owady kojarzą się z irytującym zachowaniem oraz szkodliwością (oczywiście w naturze). Warto jednak wspomnieć o tym, że owady odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie i jeśli byłaby ich zbyt mała ilość, naturalna kolej rzeczy w ekosystemie zostałaby zachwiana.

Hodowla owadów, zwłaszcza owadów karmowych jest z nami od dawna. Inne zwierzęta hodowlane przecież potrzebują pokarmu, a owady to główna dieta wielu z nich. Hodowla niektórych owadów karmowych jest bardzo opłacalna i potrafi stać się naprawdę dochodowa. Wiedzieliście, że świerszcze są nawet hodowane nie tyle dla zwierząt, co dla ludzi? Coraz więcej firm produkuje produkty wysokobiałkowe ze świerszczy, np. batoniki proteinowe!

Ciekawostki;

– U świerszczy, uszy znajdują się na nogach

– Bullet ant to mrówka słynna ze swojej siły użądlenia – ból jest porównywalny do postrzału i utrzymuje się nawet do 24 godzin

– Australijski chrząszcz tygrysi to najszybszy owad na ziemi – potrafi poruszać się z prędkością dochodzącą nawet do 9 km/h!