Z cyklu "Wiesz, co hodujesz!" GOŁĄB

Dziś grupa zwierząt znana na całym świecie. Pełniąca służbę poczty w dawnych wiekach. W tym momencie to ptaki występujące na pokazach, zawodach czy po prostu w hodowli rekreacyjnej.

Gołębie – Od zawsze obecne w kulturze człowieka. Jako ptak, który miał ważne zadanie dostarczania listów lub wiadomości, był pewnego rodzaju posłańcem. Jest to już na tyle ukorzenione oddawien dawna, że istnieje nawet odmiana zwana gołębiem pocztowym, który jest gatunkiem gołębia
skalnego. Każdy wie, jak prezentują się gołębie, bo są to ptaki obecne w praktycznie każdym mieście naszego kraju.
Świetne lotniki oraz krępa budowa ciała przy stosunkowo małej głowie i niewielkim dziobie, daje nam stworzenie mogące mierzyć nawet do 75 cm. Rozmiar gołębi jest zależny od gatunku. Najmniejsze mają jedynie 15 cm, a największe osiągają przed chwilą wspomniane 75 cm. Gołębie występują praktycznie na całym świecie, z wyłączeniem Antarktydy, co wydaje się logiczne – jest tam po prostu za zimno, aby przetrwały.

Hodowlą gołębi ludzie trudnili się od wieków. Jednakże w dzisiejszych czasach zastosowanie tych ptaków zmieniło się, głównie ze względu na rozwój technologiczny. Gołębie pocztowe nie są już potrzebne. Teraz większość gatunków
jest hodowana głównie dla celów sportowych oraz rekreacyjnych. Zawody polegające na wypuszczaniu gołębi w powietrze oraz mierzenie ich prędkości, to najpopularniejsza konkurencja, w której zmagają się przedstawiciele podrodziny ptaków z rodziny gołębiowatych.