Z cyklu "Wiesz, co hodujesz!" AGAMOWATE

Agamowate – Rodzina zauropsydów obejmująca ponad 350 opisanych gatunków. Są bardzo atrakcyjne wizualnie dla
hodowców, a także dla zwykłych laików świata zwierząt. Ogromna rozpiętość rozmiarów – od 4 cm, do ponad metra! Są zwinne, mają dobrze rozwinięte kończyny dolne i długi ogon. Dzięki dobrze wykształconym odnóżom wiele gatunków jest bardzo szybka, albo bardzo skoczna. Niektóre z nich są zdolne do lotu ślizgowego, co jest bardzo efektowne, a to wszystko za sprawą pokaźnych fałdów skórnych umożliwiających lot. Są drapieżnikami w większości przypadków i polują na małe owady lub drobne zwierzęta. Niemniej jednak są gatunki roślinożerne.

Agamowate na przestrzeni lat przystosowały się do życia w praktycznie każdym biotopie. Są obecne nawet na osiedlach ludzkich na 4 kontynentach; Afryka, Azja, Australia i Europa (południowa). W Polsce naturalnie nie występują, ale są bardzo często hodowane. Wiele gatunków i wiele rodzajów powoduje, że cała grupa agamowatych, to kolorowe gady, dobrze znoszące warunki hodowlane, a hodowcy z
ogromną uciechą je hodują i obserwują te fascynujące łuskonośne. Kluczowym aspektem jest ich behawioryzm. Agamowate są aktywne w dzień, a co za tym idzie – człowiek może je obserwować w ich naturalnym trybie życia.