Z cyklu "Niezbędnik odpowiedzialnego hodowcy!" ŻÓŁW

Żółw – Ten gad to bardzo przyjaźnie wyglądający przedstawiciel rzędu owodniowców z gromady zauropsydów. Swoją sławę zawdzięcza głównie „ogromnej” prędkości, z którą się porusza, a także dzięki swojej skorupie. Pełni ona funkcję schronienia oraz pewnego w swoim rodzaju domu, który żółw musi nosić całe życie. Występują na każdym kontynencie z wyłączeniem Antarktydy, co jest bardzo logiczne. Naukowcy odkryli niegdyś szkielet żółwia, który mierzył aż 4,5 metra! Niemniej jednak większość żółwi osiąga rozmiary nieprzekraczające metra długości.

Hodowla żółwi to świetny wybór dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na opiekę nad podopiecznym, gdyż te gady świetnie radzą sobie same. Musimy zapewnić im odpowiednie terrarium i pamiętać o tym, aby nie hodować ich na wolnej przestrzeni, ponieważ z łatwością przychodzi im wciąganie bakterii i roztoczy. Odpowiednie lampy są niezbędne. Pomogą żółwiowi wygrzewać się w blasku oraz symulować słońce, a także pozwolą mu wytwarzać witaminę D3. Nie wolno zapominać o miskach, pożywieniu, elementach wystroju, podłoża, filtrze do wody i przede wszystkim wielkości terrarium dostosowanej do wielkości naszego pupila.

Podsumowując, niezbędnikiem każdego odpowiedzialnego hodowcy w hodowli żółwia jest;

– Odpowiednio dostosowana wielkość terrarium do rozmiarów

– Wyposażenie terrarium w odpowiednie lampy nagrzewcze oraz lampy UBV, pozwalające wytwarzać witaminę D3 żółwiowi

– Miseczki na pokarm i wodę

– Odpowiednie kryjówki i wystrój terrarium oraz dobre podłoże składające się z mieszanki torfu i ziemi, lub gleby i żwiru

– Filtr do wody

– Odpowiednie pożywienie oparte w głównej mierze na roślinach