"Najrzadziej występujące stworzenia na świecie" Ambystoma meksykańska

Z cyklu “Najrzadziej występujące stworzenia na świecie”

Nowy cykl, nowe ciekawostki i inne spojrzenie na świat zwierząt. Teraz czas na te okazy, które się przed nami troszkę bardziej chowają i wyróżniają się na tyle, że warto je przedstawić.

Ambystoma meksykańska – Płaz ogoniasty z rodziny ambystomowatych, nazywany także salamandrą meksykańską. Słodkowodny gatunek, który występuje tylko w jednym, ściśle określonym rejonie świata – konkretnie w południowej części jeziora Xochimilco. Dawniej gatunek ten występował w innych wodach Meksyku, ale aktualnie przyjmuje się, że jest to jedyne miejsce. Co ciekawe, jest to jadalny płaz, cenny laboratoryjnie i nierzadko hodowany w akwariach, a więc życie ambystomy meksykańskiej delikatnie ewoluowało.

To płaz o masywnej budowie występujący w dwóch formach barwnych. Różnią się ze względu na występowanie – naturalne i w warunkach hodowlanych, Naturalnie ubarwienie grzbietu przybiera kolory ciemnoszare, czarne lub brązowe z ciemnymi plamami, a te hodowlane jasne. Różowe lub nawet białe. Chyba najciekawszym aspektem związanym z tym gatunkiem jest neotenia, lub jej brak. Z definicji to zjawisko to możliwość rozmnażania płciowego w postaci larwy. Ambystomy w warunkach naturalnych zostają w formie larwy i nie przekształcają się w salamandrę.